16.10.2024r. uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich wyruszyli na podbój Trójmiasta.
Wycieczka została sfinansowana w ramach przedsięwzięcia MEN „Podróże z klasą”.Do Gdańska dotarliśmy bez przeszkód. Na początek zobaczyliśmy Wyspę Spichrzów z jej nowoczesną zabudową, która zastąpiła dawne spichlerze. Następnie przeszliśmy się najbardziej urokliwą ulicą Gdańska, ulicą Mariacką, gdzie mogliśmy podziwiać zabytkowe kamienice z charakterystycznymi przedprożami i rzygaczami. Liczne gabloty z wyrobami z bursztynu nie pozwalały nam zapomnieć, że jesteśmy w Światowej Stolicy Bursztynu. Kolejnym przystankiem na naszej trasie była Bazylika Mariacka, największa średniowieczna świątynia z cegły na świecie. W bazylice obejrzeliśmy między innymi zabytkowe ołtarze z głównym poliptykiem na czele, średniowieczne rzeźby, kopię Sądu Ostatecznego Memlinga. Mieliśmy również okazję zobaczyć pokaz piętnastowiecznego Zegara Astronomicznego połączony z teatrem figur:12apostołów, 4ewangelistów oraz śmierci z kosą. Po wizycie w Bazylice Mariackiej przyszedł czas na najbardziej znane ulice Gdańska – Długą i Długi Targ z zabytkowym Ratuszem i słynną Fontanną Neptuna. Odwiedziliśmy również pozostałości po średniowiecznych obwarowaniach Głównego Miasta – Katownię i Wieżę Więzienną. Zwiedzanie Głównego Miasta zakończyło się przy największym i najstarszym z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy – Gdańskim Żurawiu.Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia wycieczki był rejs na Westerplatte, symbol niezłomnego oporu i ponadludzkiego heroizmu żołnierzy polskich. Popłynęliśmy tam statkiem stylizowanym na siedemnastowieczny galeon. W trakcie rejsu mogliśmy zobaczyć industrialną stronę Gdańska. Po drodze mijaliśmy nabrzeża portowe, stocznie, różne statki. Wędrując szlakiem turystycznym na Westerplatte, oglądając ruiny niektórych budynków dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej, poznawaliśmy genezę tego miejsca oraz historię nierównej i heroicznej walki stacjonujących tam polskich żołnierzy z przeważającymi siłami niemieckimi. Odwiedziliśmy również znajdujący się na trasie Cmentarz Obrońców Westerplatte, gdzie w nowych mogiłach spoczęły odkryte niedawno szczątki żołnierzy, których ciała w 1939 roku pogrzebano w niegodny sposób, oraz urna z prochami ich dowódcy, majora Henryka Sucharskiego.Zwiedzanie historycznej części Westerplatte zakończyliśmy u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża, gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Przed powrotem na galeon zdążyliśmy jeszcze odwiedzić plażę na Westerplatte. Dla niektórych był to pierwszy tak bliski kontakt z polskim morzem.
Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy wizytą u stóp Pomnika Poległych Stoczniowców. Odwiedziliśmy również pobliskie Europejskie Centrum Solidarności oraz Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej, z którą wiążą się takie wydarzenia z najnowszej historii Polski jak strajk sierpniowy, podpisanie Porozumień Sierpniowych czy narodziny Solidarności. Następnie udaliśmy się do Oliwy, dzielnicy Gdańska słynącej między innymi z archikatedry z jednymi z największych organów w Polsce. Mogliśmy w niej podziwiać liczne ołtarze i inne zabytki sztuki sakralnej w stylu barokowym, renesansowym, rokokowym i klasycystycznym. Wysłuchaliśmy również koncertu organowego. Następnym przystankiem na trasie naszej wycieczki było najmniejsze z miast tworzących Trójmiasto – Sopot, nadmorski kurort i uzdrowisko. Zaliczyliśmy tu spacer po słynnym Monciaku oraz najdłuższym drewnianym molo w Europie, z którego mogliśmy podziwiać majestatyczne morze, piękne plaże i widoczne w oddali gdyńskie klify. Najbardziej spostrzegawczy z nas wypatrzyli wśród fal Bałtyku małe meduzy chełbi modrej. Następnie udaliśmy się do najmłodszego z trójmiejskich miast – Gdyni. Najpierw zwiedziliśmy Akwarium Gdyńskie, gdzie mogliśmy zobaczyć mieszkańców różnych wodnych ekosytemów m.in. rzek Amazonii, rafy koralowej, toni oceanicznej Pacyfiku, Morza Bałtyckiego i zimnych wód północnego Atlantyku. Jednym z najdziwniejszych okazów była ryba o bardzo adekwatnej nazwie – samogłów. Rzeczywiście wyglądała jakby składała się z samej głowy zaopatrzonej w potężną płetwę grzbietową i odbytową. Największy zachwyt budziły jednak kolorowe ryby zamieszkujące rafę koralową. Na pewno będą dla nas inspiracją przy pracach nad szkolną makietą rafy koralowej. Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta na ORP Błyskawicy – najstarszym zachowanym niszczycielu na świecie, weteranie II wojny światowej i jedynym bojowym okręcie alianckim, który uczestniczył aktywnie w działaniach przez cały okres wojny. Po wejściu na pokład Błyskawicy mogliśmy zapoznać się z wyposażeniem okrętu, przyjrzeć się jego artylerii, miotaczom i wyrzutniom bomb głębinowych oraz torped. Pod pokłademobejrzeliśmy muzealną wystawę „ORP Błyskawica – Wierny okręt”, dzięki której poznaliśmy najważniejsze dokonania niszczyciela, warunki życia jego załogi, umundurowanie i broń strzelecką z okrętowego arsenału. Zwiedziliśmytakże kotłownię i maszynownię. Wizyta na Błyskawicy zrobiła na tyle duże wrażenie na niektórych chłopcach, że zadeklarowali chęć wstąpienia w przyszłości do marynarki wojennej. Przez cały czas pobytu w Trójmieście pogoda nam dopisała. Było słonecznie i dość ciepło. Niemniej jednak w ostatnich godzinach naszego pobytu morze postanowiło zademonstrować nam namiastkę swojej potęgi. Silny wiatr i spore fale sprawiły, że spacer po Nabrzeżu Pomorskim, gdzie zacumowano Błyskawicę, był nie lada wyzwaniem.
Wizyta na Błyskawicy była ostatnim punktem programu naszej wycieczki. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni nowych wrażeń wróciliśmy do Babek Oleckich, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice.